Tükenmişlik Sendromu | Güzeldir

Tükenmişlik Sendromu

Son dönemlerde oldukça fazla görülen ve kişileri bir hayli rahatsız eden sorunlardan olan tükenmişlik sendromunun kişilerin yaşantılarını oldukça olumsuz yönde etkiler. Tükenmişlik sendromu en çok insanlarla yüz yüze birebir iletişimde bulunanlarda, çok yorulanlarda ve sanatçılar gibi göz önünde olan ve sürekli her başarısı ve başarısızlığı takip edilen insanlarda görülür. Nedeni ise aşırı fiziksel ve zihinsel yorulma, beklenti fazlalığı, çok çalışma sonucunda başarılarından tatmin olamama gibi durumlardan kaynaklıdır. Tükenmişlik sendromu ayrıca kişinin kendine ve çevresindeki insanlara yeterli gelememesinin düşünülmesi üzerine tüm belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Peki, tükenmişlik sendromunun belirtileri var mıdır? Evet, tükenmişlik sendromu belirtileri vardır. Aşırı halsizlik, sürekli uyku hali, sosyal hayattan ve aktivitelerden uzaklaşmak, arkadaşlarla görüşmemek, umursamaz olmak gibi önemli belirtileri vardır. Bu belirtilerden de anlaşılacağı gibi kişi kendini yorgun, bitkin, halsiz ve her şeyden elini eteğini çekmiş bir duruma hapseder. Tükenmişlik sendromunun ciddi boyutlara ulaşması aslında biraz da insanların kendi ihmallerinden kaynaklanmaktadır. Bu ihmaller çok fazla çalışıp dinlenmeyi ihmal etmek, sosyal aktivitelere katılmamak, kendinize ait özel zaman ayırmamak ya da spor yapmamak gibi faktörlerdir. Sürekli çalışıp kendinize hiç zaman ayırmaz biraz da olsun eğlenmez ve gezmezseniz maalesef sonucu tükenmişlik sendromu oluyor.

          İnsanların çalışmak dışında kendilerine özel olarak ayırabilecekleri bir zamanları olmalı. Evet, belki çok çalışmanız gerekiyor ama ne olursa olsun kendiniz için bu fedakârlığı yapmalısınız. Çalışıyorsanız dinlenmekte elbette hakkınızdır. Hakkınız olan fırsatı kendinize tanımalı ve kendiniz mutlu etmelisiniz. Çünkü siz farkında olmasanız da çok yoruluyor, hem bedenen hem de zihnen oldukça zorlanıyorsunuz. Bu nedenle de tükenmişlik sendromuna yakalanıyorsunuz. Bu sendroma yakalanmadan önce kendinizi sık sık ödüllendirerek ve kendinize bolca zaman ayırıp daha çok sosyalleşerek önlem alabilirsiniz. Önceden aldığınız bu önlemler sayesinde kendinizi tükenmiş hissetmeyeceksiniz. Bundan dolayı çok yoğun çalışıyor olsanız da mesela bir hafta sonu kaçamağı yapın kafa dinleyin, ya da arkadaşlarınızla toplanıp eskileri yâd edin kafa dağıtın. Yoğun temponuzu bir kenara bırakın ve kendinizi biraz da olsa şımartın.

psikoloji tükenmişlik sendromu         

          Tükenmişlik sendromu tek başına tıbbi bir rahatsızlık olarak nitelendirilmemekte ve değerlendirilmemektedir. Daha çok depresyon ile iç içe bir ilişki içerisinde olup ortaya çıktıktan sonraki belirti ve özelliklerinin zamanla ilerlemesiyle depresyona neden olmaktadır. Aslında tükenmişlik sendromu ilk etapta belli olmaz. Çünkü bunun evreleri vardır ve ilk etapta bunları anlamak oldukça zordur. İlk evresi coşku ve şevktir. Yani kişi işini her şeyin önünde tutar ve tüm şevkiyle, hırsıyla çalışır. İkinci evresi durgunluk evresidir. Burada kişi yavaş yavaş yaptığı işin üstesinden gelemediği hissine kapılarak umutsuzlaşır. Diğer evleri engelleme ve son evre olan umursamazlık da son nokta olup kişi adeta bir kısır döngü içerisine girer. İşte tüm bunların üstesinden gelebilmek için mutlaka kendinize vakit ayırmalı kaliteli zaman geçirmelisiniz.

 

Tükenmişlik Sendromu (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. tükenmişlik sendromunun psikolojik olduğunu düşünüyorum.iradesi zayıf olan kişiler böyle isimlendiriyorlar

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın