Uykusuzluk Problemi Ve Çözüm Yolları | Güzeldir

Uykusuzluk Problemi Ve Çözüm Yolları

uykusuzluğun nedenleri

 

Birçok insanın belirli dönemlerde karşılaştığı bir sorun olan uykusuzluk problemi, aynı zamanda ciddi bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkabilmektedir. Kronik uykusuzluk problemleri “İnsomnia” olarak adlandırılan önemli bir hastalıktır. Birçok nedene bağlı olarak gelişebilen bu hastalık ilerleyen yaşlarda ve kadınlarda daha fazla karşılaşılan bir durumdur. Birden fazla nedene bağlı olarak oluşabilen bu hastalıkta; uykunun dinlendirici olmaması, uykuya dalmakta güçlük ve uykunun sürdürülebilir olmaması gibi şikayetler ile kendisini belli etmektedir. Kaliteli ve düzenli bir uykunun insan sağlığı açısından önemi yadsınamaz bir gerçektir.

 

Kronik uykusuzluğun yanı sıra, belirli dönemlerde strese, alışık olunmayan bir mekan da bulunma, kafein tüketimin artması, vardiyalı çalışma durumu ve geçirilmekte olan bir hastalıktan oluşan ağrılar sebebiyle Akut uykusuzluk denilen ve 1 ila 3 hafta süren bir uykusuzluk problemi de oluşabilmektedir. Akut uykusuzluk yetişkinlerin yaklaşık %10 ila %15’inde sıkça rastlanan bir durumdur. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre her üç kişiden birinde uyku bozukluğu problemi tespit edilmiştir. Sinir sistemimizin ve vücudumuzun kendisine bakıma aldığı ve dinlendirdiği uyku süresinin kaliteli geçirilmesi hem vücut işleyişinin düzgün olması hem de ruhsal dengenin korunması açısından son derece önemlidir.

 

Uykusuzluğun Belirtileri

 

 • Uykuya dalmakta yaşanan güçlük

 

 • Uykudan sık sık uyanma durumu

 

 • Uykudan uyanıldığında yorgunluk hissetme

 

 • Gün içerisinde uykulu olma durumu

 

 • Baş ağrısı, tedirginlik ve huzursuzluk hissetme

 

 • Sindirim sisteminde yaşanılan problemler

 

 • Uğraşılan işlerden hata yapma oranında artış olması

 

 • Çeşitli odaklanma problemleri yaşanması

 

Uykusuzluğun Nedenleri

 

Stres

İş, okul, aile ve daha birçok nedene bağlı olarak gelişen aşırı stresli olma durumu; Kaliteli bir uyku uyumayı engelleyebilmektedir.

Biyolojik saatte yaşanan bozulma

Canlıların vücut işleyişi kusursuz bir şekilde çalışmaktadır. Vücut işleyişinin de kendine özgü bir biyolojik saati bulunmaktadır. Bu biyolojik saatte yaşanacak bozukluklar uykusuzluğa neden olabilmektedir. Örneğin çalışılan işteki mesai saatlerinin değişmesi biyolojik saatin bozulmasına neden olmaktadır.

Kafein ve alkol kullanımı

Fazla tüketilen kahve, kola ve enerji içecekleri içerdikleri yüksek kafein oranıyla uykusuzluğa yol açabilmektedir. Alkol tüketilmesi de, bilinenin aksine uykusuzluk oluşturabilmektedir.

Geçirilmekte olan hastalıklar

Herhangi bir hastalık geçirilmesi durumunda, hastalıktan dolayı oluşabilecek ağrılar uyku uyumayı ve uyku kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlarda uykusuzluk yaratabilmektedir.

Psikolojik sorunlar

Depresyon, bipolar bozukluklar ve anksiyete sorunları uykusuzluk çekmenize neden olabilmektedir.

Nikotinin uyarıcı etkisi

Sigara kullanan biri iseniz, Uykudan önce belirli bir süre sigara içilmemesi gerekmektedir. Sigara içeriğinde bulunan nikotin maddesi içildikten 10 dk. Gibi bir sürede vücudunuzda uyarıcı bir etki yaratmaktadır.

uykusuzluk sorunu

Uykusuzluk Problemi İçin Çözüm Önerileri

 • Uykusuzluk için çözüm önerilerinin başında ısrarcı olmamak gerektiği bilinmedir. Uyku uyumak için mücadele vermek bir işe yaramayacaktır. Uykunuz gelmeden yatağa girilmemesi önerilmektedir.

 

 • Yatılacak ortamın loj veya karanlık olması uykuya daha kolay dalmanızı sağlayacaktır.

 

 • Yiyecekler iyi bir uyku için size yardımcı olabilmektedir. Uyumadan 2 saat önce tüketilecek; yoğurt, muz, ılık süt, papatya çayı, bal ve keten tohumu melatonin, serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak uykuya dalmanıza ve kaliteli bir uyku geçirmenize yardımcı olacaktır.

 

 • Çok klasik bir öneri olan kitap okumak, zihninizin herhangi bir düşünceye takılmasını önleyerek uykuya dalmanızı sağlayabilir.

 

 • Ilık bir duş sonrası uyku uyumak daha kolaylaşacaktır.

 

 • Spor ve egzersiz yapmak. Gün içerisinde vücudunuz yeteri kadar yorulmamışsa uyku uyumakta güçlük çekebilirsiniz. Spor yapmak vücudunuzun yorulmasını sağlayarak uyumanızı kolaylaştırabilir.

 

 • Ağlamak, evet ne kadar garip gelse de ağlamanın uykuya dalmayı kolaylaştırdığı söylenmektedir.

 

 • Mecburiyet yaratma. Uğraşmak ve yapmak istemediğiniz bir şey ile ilgili bir mecburiyet yaratılması uykunuzu hemen getirebilmektedir. Örneğin ders çalışma mecburiyeti.

 

Yukarıda sayılan çözüm önerilerinin dışında, kronik uykusuzluk problemi önemli ve ciddi bir rahatsızlıktır. Kesinlikle bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Çeşitli ilaç tedavileri ile kronik uykusuzluğun üstesinden gelinebilmektedir. Kişiden kişiye değişse de Yetişkin bir insanın uyku süresi 7 ila 7,5 saat olarak kabul edilmektedir.

Uykusuzluk Problemi Ve Çözüm Yolları (15 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Yaklaşık 2 aydır çekiyorum şu sıkıntıyı, işime geç kalıyorum düzenim bozuldu. Kendimden nefret eder oldum. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

 2. Çok şükür böyle bir problemim şuan yok ama lisede 1 hafta falan uykusuzluk sorunum vardı çok sinir bozucu.

 3. uykusuzluğun bir çok sebebi vardır.bende olmasındaki neden evin kalabalıklığından dolayı

 4. uykusuzluk sorunu günümüzde daha çok yer almaya başladı.şehrin kalabalıklığı,stres gibi durumlar yüzünden

 5. Uykusuzluğun çözümünü kitaplarda buldum. 30 sayfa okuduktan sonra uyuma garantim var.

 6. eskiden uykusuzluk problemi cekıyordum ama cok şükür artık rahat uyuyabılıyorum. güzel bir yazı olmus ins herkese faydası olur.

 7. uyku kadar önemli bir şey yok bence. bazı zamanlar uzun dusuncelere dalıyorum ama önemli olan düzenli bir hayat tabiki de.

 8. bir arkadasım da uyku problemı cekmekte. nasıl çözecegız dıye epey dusunduk bu bılgıler de faydalı . tesekkur ederım

 9. sonunda ben de uyku problemimi çözdüm. burada yazanların bır kısmını arkadasım söylemıstı hatırlıyorum..

 10. Yaz aylarında uykusuzluk oluyor bende galiba hem uyku düzenimin bozuk olduğundan hemde kafeinden problem oluyor.

 11. İsteyerek değil ama şu aralar dehşet bir uykusuzluk çekiyorum. Uyuyamadığımdan değil, uyutulmadığımdan. Uyuduğunuz günlerin kıymetini bilin dostlar.

 12. Eskiden böyle bir sorunum yoktu ama şu anda 3600 gram bir ufaklık tarafından uykusuzluk sorunum tavan yapmış durumda.

 13. Çok uyumayı seven birisi değilim ama düzenimi bozmuyorum. Uykunun da önemi var. Çok şükür bir problemim de yok.

 14. Benim uyku sorunumun kaynaklanan sebebi. Yorgunluk, 5 Saatlik uykuyla durma. Gerçekten çok zor zamanlar geçiriyorum şuan uykusuzluk insanlık için en büyük nimet gerçekten.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın