Yeni Kimlik Kartı Çipli Kimlikler | Güzeldir

Yeni Kimlik Kartı Çipli Kimlikler

yeni kimlik kartları

Uzun süredir gündemde olan ve çalışmaları süren yeni kimlik kartları çipli kimlikler 2 Ocak 2017 tarihi itibari ile nüfus müdürlüklerinden dağıtılmaya başlanmıştır. Şu an kullanılan nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan bu yeni T.C. kimlik kartları ile yeni özelliklerde kimlik kartlarında bulunacak. Eski nüfus cüzdanlarından farklı olarak günlük işlemleriniz kolaylaştıracak birçok özellikte bu kimlik kartlarında bulunacak. Geçen yıl pilot uygulama kapsamında 215000 kişiye dağıtımı yapılan çipli kartlar. 2017 yılı ocak ayı itibari ile herkese verilmeye başlanmıştır. Yeni kimlik kartlarını almak için direk nüfus müdürlüklerine başvurarak, İnternetten online randevu alarak veya telefondan 199’u arayarak kimlik kartınızı alabilirsiniz.

 

Yeni Nüfus Cüzdanları İçin Başvuru

Tüm İl ve ilçelerde nüfus müdürlükleri aracılığı ile verilmeye başlayan yeni nüfus cüzdanlarını almak için öncellikle direk size en yakın nüfus müdürlüğüne başvurarak işlemleri başlatabilirsiniz. Önceden randevu almak için https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden gerekli işlemleri yapabilir veya 199 numaralı telefondan randevu işleminizi yapabilirsiniz. 15 yaşından büyük herkes bizzat kendisinin başvurması sonucunda yeni kimliklerini alabilmektedir. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da yurt dışı temsilcilikleri üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Yeni çipli kimlik kartı başvurusu için son 6 ayda çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğrafa ve eski nüfus cüzdanınıza ihtiyacınız vardır. Başvuru esnasında verilen fotoğraf taranarak sisteme işlenecek ve parmak izi, el ayası damar izi gibi biyometrik bilgileriniz kayıt altına alınacaktır. Kimlik kartınızı alırken tarafınıza 6 haneden oluşan birde pin kodu verilecektir. Bu pin kodu bazı işlemlerde kimlik doğrulama için kullanılabilecektir. Yeni kimlik kartları için ödenecek ücretler 15 tl. kayıp sonucu çıkarılacak kartlar için ise 30 tl. miktarındadır. Başvurunuzdan sonra yeni çipli kimlik kartınız PTT kargo aracılığı ile başvuru sırasında belirtiğiniz adrese teslim edilecektir.

 

Çipli Kimlik Kartlarının Özellikleri

  • Yeni kimlik kartlarının tahrip edilmesi zorlaşıyor. En az 10 yıl dayanabilecek malzemeden üretilmiştir.
  • Kartın üzerinde yer alan çipte kişiye ait bilgiler güncellenerek işlenebilecek.
  • Boyutları uluslararası standartlarda olup daha rahat bir şekilde taşınabilecek.
  • Bu yeni kimlik kartı ile bütün kamu kurumlarına ait işlemlerinizi yapabilecek.
  • Kimlik kartlarının kaybolması ve çalınması durumunda yapılabilecek sahte işlemlere karşı, üzerinde işlenmiş bir şekilde bulunan biyometrik bilgileriniz sayesinde daha güvenli bir hale gelmiş durumda.
  • Eski kimlikler cinsiyete göre mavi ve pembe renkteydiler. Yeni kimlik kartı ise sadece turkuaz rengindedir.
  • Bu kartların kopyalanması oldukça zor hale getirilmiş durumda, böylece kimlik sahteciliği yapılamayacak.
  • Sağlık işlemlerinizde, bankacılık işlemlerinizde, sigorta işlemleriniz ve daha birçok işlemler yeni kartlara entegre bir şekilde çalışabilecek.

Türkiye çapında başvurusuna ve dağıtımına başlanan yeni çipli kimlik kartları ile idari işlemler daha kolay bir şekilde yapılabilecek. Nüfus kartlarının dağıtılmaya başlanması ile nüfus müdürlüklerinde yoğunluk oluşmaya başlamıştır. 3 yıl içinde tüm vatandaşlara verilmesi planlanan yeni kimlik kartı, eski kimliklere göre oldukça ayırt edici özellikleri bulunmakta.

Yeni Kimlik Kartı Çipli Kimlikler (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın