Yurtdışı Alışveriş Siteleri | Güzeldir

Yurtdışı Alışveriş Siteleri

Günümüzde gelişen internet teknolojileri ile iletişim oldukça kolay bir hale gelmiştir. Ticaretin yapılmasında da mesafelerin herhangi bir önemi kalmamıştır. Dünyanın her yerinden ürün alıp satılabilmektedir. Bilinen fiili ticaretin yerini, internet üzerinden online olarak yapılan alışverişler almaktadır. Her yıl katlanarak büyüyen bu online alışveriş pazarı ülkemizde de önemli bir gelişme göstermiştir. Yerli alışveriş sitelerinden yapılan ürün ve hizmet alışverişi her yıl artmaktadır. Bunun yanı sıra yurt dışı alışveriş siteleri kullanılarak yapılan ürün veya hizmet satın alma eğilimleri artmaktadır. Bunun önemli birkaç nedeni vardır: bunlardan ilki fiyat avantajı yerli siteler ile yurtdışı siteler arasından bazı ürünlerde önemli fiyat farklılıkları vardır. Bazı ürünlerde yurtdışı siteleri tercih edilmektedir. İkinci bir neden ise ülkemizde satışı olmayan birçok ürünü yurtdışından temin etmek mümkündür.

 

Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı yurtdışı internet alışveriş siteleri kullanılarak yapılan alışverişlerde avantajlar sağlanmaktadır. Yurtdışından ürün veya hizmet alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Ürün alınan sitenin ve satıcının güvenilir olması bilinirliği olan belli bir kalitede sitelerden alıveriş yapıldığında herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Yurt dışı alışveriş siteleri satıcı puanlaması ile ürün alacağınız satıcının güvenirliğini ölçmenize olanak sağlamaktadır. Çeşitli güvenli ödeme araçları ile ödeme güvenliği sağlanabilmektedir. Yurt dışından alışverişlerde önemli olan bir diğer unsurda kargo seçenekleri ürün alınan sitenin Türkiye’ye gönderisinin olup olmadığı, kargo ücretinin miktarı dikkate alınmalıdır.

 

En İyi Yurtdışı Alışveriş Siteleri

 

Amazon

En çok bilinen ve en iyi hizmete sahip olan bir şirkettir. Dünyada ve ülkemizde oldukça popüler olan Amazon alışveriş sitesi. Güvenirliği ile dikkat çekmektedir. Ülkemizden de sipariş verebileceğiniz sitede çeşitli kategorilerde binlerce çeşit ürün mevcuttur. Kısa süre önce Almanya’da bulunan şirketi üzerinden Türkiye’ye Türkçe hizmet vermeye başlamıştır. Birçok üründe ücretsiz kargo seçeneği mevcut durumdadır.

Ebay

Bir diğer ürün veya hizmet satın alabileceğiniz alışveriş sitesi Ebay’dır. Bu site ülkemizdeki gittigidiyor alışveriş sitesinin çalışma mantığı ile çalışmaktadır. Satıcılar ile alıcıları buluşturan büyük bir platformdur. Sıfır ürünleri bulabileceğiniz gibi ikinci el ürünleri de bulabilirsiniz. En iyi hizmeti veren yurt dışı alışveriş siteleri arasındadır.

Aliexpress

Son yıllarda adından sıkça bahsettiren, Çin merkezli bir şirkettir. Ürün yelpazesi açısından en zengin olan alışveriş sitesidir neredeyse yok yoktur. Üreticiler ile alıcıların buluşturan bir işleyişe sahiptir. Ödemeden veya üründen kaynaklı oluşabilecek sorunlara karşı kendi içerisinde bir garanti sistemine sahiptir. Negatif olarak değerlendirilebilecek tarafı kargonun gelişinin uzun sürmesidir.

yurt dışı alışveriş siteleri

DealExtreme

Bir diğer Çin merkezli Alışveriş sitesidir. Ivır, zıvır olarak nitelendire bileceğiniz her şeyi bulmak mümkündür. Özellikle Elektronik cihazların aksesuarları konusunda çok zengindir. Fiyatlar ne çok pahalı, nede çok ucuzdur. Ortalama bir fiyat politikası vardır.

Wish

Yeni sitelerden birisidir. Oldukça iddialı bir şekilde sektöre giriş yapmışlardır. Çok çeşitli ürünlerde ucuz fiyat politikası gütmektedirler. Önemli bir fiyat avantajına sahiptirler. Türkiye’ye satış ve kargolama hizmeti bulunmaktadır.

Asos

Bir diğer yurtdışı alışveriş sitesi Asos’tur. Özellikle giyim ve aksesuarlar üzerine binlerce çeşit ürün bulunmaktadır. En ayırt edici yanı ise bedava kargo hizmeti sunması.

Yurtdışı Alışverişlerde Nelere Dikkat Edilmeli

Yurt dışından satın alacağınız ürün ve hizmet için birkaç detaya dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle yakarıda bahsettiğimiz alışveriş siteleri gibi güvenli ve kaliteli online mağazalardan alışveriş tercih edilmelidir. Bu güvenli alışveriş siteleri alıcıları koruyan birçok güvenlik sistemine sahiptirler. Ürün veya hizmeti satın alacağınız satıcılar hakkındaki yorumları ve puanları inceleyerek güvendiğiniz satıcıdan ürün satın alabiliyorsunuz. Kargo ve faturalandırmalar yasal bir şekilde yapılmaktadır. Güvenilir alışveriş sitelerinin ödeme sistemleri de oldukça güvenlidir. Yurtdışı ve Yurtiçi alışverişlerinizde kullanabileceğiniz ödeme sistemleri hakkındaki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı alışveriş siteleri birçok fiyat avantajına sahiptir. Ancak ülkemizdeki gümrük mevzuatı gereği cep telefonları, ilaçlar ve gıda takviyelerinin satın alınmasına izin vermemektedir. Diğer satın alabileceğiniz ürünlerinde vergiye tabi olmayan kısmı 30 Euro’dur. Yani 30 Euro’ya kadar fiyatı olan ürünlerde gümrük vergisi alınmaz. Bu miktarın üzerindeki ürünlere ise çeşitli oranlarda gümrük vergisi uygulanmaktadır. Bu detaylara dikkat ederek aradığınız ve beğendiğiniz ürünleri uygun ve avantajlı fiyatlar ödeyerek sahip olabilirsiniz.   

Yurtdışı Alışveriş Siteleri (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Aliexpress’i kullanıyorum ben, başta biraz endişe vardı ürün gelir mi falan ama en önemli nokta mağaza puanı. Mağaza iyiyse rahatça alışveriş yapılabilir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın