Yüz Maskeleri Cilt Tipine Göre Cilt Maskeleri | Güzeldir

Yüz Maskeleri Cilt Tipine Göre Cilt Maskeleri

Herkesin cildi birbirinden farklıdır. Kiminin cildi kuru, kiminin cildi yağlı, kimininki de karma cilt yapısındadır. Buraya göre her şey normal nihayetinde herkes aynı cilde sahip olacak değil. Fakat her cilt tipinin kendine has sorunları meydana gelmekte bu da özellikle kadınları oldukça rahatsız etmektedir. Neden özellikle kadınlar, çünkü güzelliği ve bakımı ön planda tuttukları için ciltte oluşan problemler onlar için oldukça can sıkıcıdır. Ciltte oluşan en önemli problemlerden olan siyah nokta ve sivilceler için sürekli çare aranır. Yüz maskeleri cilt tipinize göre hazırlayacağınız doğal malzemeler ile cildinizi canlandıracak ve iyi gelecektir. Zaman zaman içeriği dahi bilinmeyen cilt kremleri ve diğer ürünler kullanılır. Aslında bu içinde nelerin olduğu bilinmeyen ürünler yerine doğal ve bitkisel içerikli evde hazırlanabilen maskeleri tercih etmeniz cilt sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Hem daha ekonomik hem de bitkisel oluşları nedeniyle cildiniz ve sizin için sorun teşkil etmeyecektir. Yalnız her ürün veya bitkisel maske de her cilt tipine iyi gelmeyebilir. Mesela kuru bir cilt için daha çok nemlendiren maskeler daha iyi olurken, yağlı ciltlere ise daha ciltteki nemi eşitleyen maskeler kullanmak daha faydalı olacaktır. Bu maskelerden bazıları şunlardır:

Kurucu cilt tipleri için maske

Kuru ciltler yağlı ciltlere göre oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle cilt tipine göre krem, kozmetik ürünü ve diğer ürünler kullanılmadıysa bu cilde sahip kişilerde ciltte kızarıklık, pul pul dökülme gibi sorunlar görülecektir. Bu nedenle kuru ciltler için kullanılacak en iyi maske zeytinyağı, yumurta sarısı ve bal karışımıdır. Bu maske için 3 kaşık zeytinyağı, 3 kaşık süzme bal ve bir yumurta sarısı işinizi görecektir. Karıştırdığınız bu malzemeleri yüzünüze iyice yedirdikten sonra 15 dakika bekletip ılık suyla yıkayın. Bu maskeyle cildinizin daha canlı ve parlak bir görünüme kavuştuğunu siz de göreceksiniz. 

Yağlı cilt tipleri için maske 

Yağlı ciltlere sahip olanlar en çok siyah nokta, sivilce ve aknelerden şikayet ederler. Cildin yağ tabakalarının fazla olan kısmını bir şekilde atması olarak da nitelendire bildiğimiz bir durumdur. Çok yağlı olan bu ciltler için yağı azaltmaya yardımcı maskeler kullanmak daha doğru olacaktır. Bunun için en iyi maske narenciye grubu olarak bilinen greyfurt, limon ve portakaldır. Bunlardan tercihinize göre istediğinizin 4 yemek kaşığı kadar suyunu sıkın daha sonra içine 2 adet yumurta akını koyup iyice çırpın ve bu karışımı yüzüne iyice yayın. 15 dakika beklettikten sonra da ılık su ile durulayın.

Karma cilt tipleri için maske 

Bunun için de 4 yemek kaşığı iyice ezilmiş veya rondoda çekilmiş yulafı 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp cildinize sürün ve 10 dakika sonra yıkayın. Daha sonra farkı görün.

Tüm bu doğal ve evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz cilt tiplerine göre maskeleri en az haftada 1 kere uygulayarak daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın