Zamanı Verimli Kullanma | Güzeldir

Zamanı Verimli Kullanma

az zamanda çok iş

İnsan hayatının en önemli unsuru zamandır. Zamanı verimli kullanma pek çok kişinin başaramadığı bir durumdur. Zamanınızı verimli kullanılmasını engelleyen şeylerin ortadan kaldırılması ve iyi bir planlama ile bu iş başarılabilmektedir. Herhangi bir bedel ile satın alamayacağınız, geri döndürülemeyen bir olgu olan zamanı verimli kullanarak değerlendirebilirsiniz. İş hayatında, öğrenim hayatında üzerinde uğraşılan işleri daha kısa sürede ve daha az yorularak yapmak için iyi bir zaman planlamasına ihtiyaç vardır. Günlük yaşamda çevrenizde sizi meşgul edebilecek birçok uyaran bulunur. Bu uyaranlar sizden en değerli şey olan zamanınızı almaktadır. Bir iş ile uğraşırken çevrenizde ne kadar az uyaran bulundurursanız, o zaman içinde yaptığınız işten o kadar verim alırsınız.

 

Zamanı daha verimli kullanmak için bazı yöntemlerin alışkanlık haline getirilip uygulanması gerekmektedir. Aşağıda bu yöntemleri sırası ile bulabilirsiniz.

 

 • Aynı anda birden fazla iş ile uğraşmak zamanınızın önemli ölçüde verimsiz hale getirmektedir. Bir işi bitirip diğer işe geçmek daha verimli bir çalışma şeklidir. Yapılacak bir işi parçalara ayırmak zamanı iyi kullanma açısından işe yaramaktadır.

 

 • Planlama yapmak; Bir işe başlamadan önce uğraşılan iş üstünde önceden planlama yapmak. İşlerin kısa sürede sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Palana uygun bir şekilde adım, adım ilerlemek önünüze çıkabilecek sorunları azaltır.

 

 • Yapılacak işle ilgile daha önce planlama safhasında notlar almak işinizi kolaylaştıracaktır. “söz uçar, yazı kalır” deyimine uygun olarak hafızanıza ne kadar güvenseniz de not almayı alışkanlık haline getirmek önemlidir.

 

 • Çalıştığınız ortamda dikkatinizi dağıtabilecek, çevresel uyaranları göz önünden kaldırın. Bunu yaparak yaptığınız işe daha iyi bir şekilde odaklanmış olursunuz. Çalışma ortamının sade olarak dizayn edilmesi ve sesiz olması. Odaklanmayı kolaylaştırmaktadır.

 

 • Mola verme; işleriniz ile uğraşırken, ara ara molalar vermek gerekmektedir. Bu hem zihinsel hem de bedensel performansınızı artıracaktır. Verilen bu dinlenme aralarını zaman kaybı olarak görmemek gerekir. Çünkü iş sırasında yapılacak hatalar. İşe ayırdığınız zamanın uzamasına ve motivasyon kaybına neden olmaktadır.

 

 • Birçok kişi mükemmeliyetçidir. Bu zamanın değerli ve kaliteli kullanılmasını çoğu zaman engellemektedir. Yapılan bir işte yeterli mükemmellik duygusu tatmin olmadığında, bu yeni bir işe başlamayı engellemektedir.

planlı çalışma

 

 • Kararsızlık ve kaygı duymak; bu iki durumda zamanınızı oldukça fazla bir biçimde çalmaktadır. Kararsızlık yaşamak, işe odaklanamamayı ve hiçbir şey yapamadan zamanın harcanmasını getirmektedir. Bir şey için çok fazla kaygılanmakta, aynı kararsızlık gibi zamanınızı çalmaktadır.

 

 • Uzun vadeli planlar yapmak çoğu zaman hedeflere ulaşılmasının önünde bir engeldir. Kısa vadeli palanlar ile ilerlemek hem zamandan kazanmanızı hem de motivasyonunuzun bozulmamasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra belirgin bir amacın olmaması durumunda, iş yapma sürecinde yalpalamalara sebep olacağından zaman kaybını arttıracaktır. Planlamaların günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak bölümlendirilmesi zamanın iyi kullanılması açısından önemlidir.

Zamanı verimli kullanma, yapılacak faaliyetlerin ve işlerin gerçekçi olmasına ve esnekliğinin bulunmasına bağlıdır. Zamanı iyi kullanarak yapılan ve bitirilen işlerden sonra ödüllendirme oldukça önemlidir. Kendinizi ödüllendirerek hem başlayacağını diğer işler için hem de devam eden işlerinizde sizin motivasyonunuzu arttırıcı bir faktördür.

 

Etiketler:

Zamanı Verimli Kullanma (4 Yorum)

Yorum Yaz

 1. O kadar dar zamanlarda o kadar çok kod yazdım ki ister istemez bunu öğrendim. Yukarıda yazılanlar verimli bilgiler herkesin aklının bir kenarında dursun.

 2. Kesinlikle bu yöntemlerin uygulamasını yapılan işin daha iyi sonuç vermesini de sağlıyor.

 3. Zamanı verimli kullanmak için günümü sabah erkenden planlarım. Gün içerisinde de ara ara bugün ne yapcaktım diye sorarım mutlaka. Sizde deneyin…

 4. Yazılımcı o kadar kısa zaman o kadar çok iş yapmaya çalışıyorum ki, ister istemez bunu öğrendim. Ama bu şekilde öğrenmek yerine yukarıda yazılanları tercih ederdim.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın