Zeytinyağının Faydaları | Güzeldir

Zeytinyağının Faydaları

Yüz yılladır dünyanın birçok bölgesinde tüketilen zeytinyağının tarihi M.Ö. 4500’e kadar gitmektedir. Zeytinyağının faydaları binlerce yıl öncesinden dünya üzerinde birçok toplum tarafından anlaşılmış ve çeşitli hastalıklar için kullanılmıştır. Geçmiş tarihe bakıldığında zeytin ağacı ilk olarak Akdeniz’de yer alan Girit medeniyetinde ortaya çıktığı ve kullanıldığı görülmektedir. Zeytin ağacı ortalama 400 yıl ömrü olan bir ağaçtır. Bu süreden daha fazla bir ömre sahip olan zeytin ağaçları tespit edilmiştir. Uzun ömürlü olmasından dolayı mitolojide ölümsüz ağaç olarak adlandırıldığı görülmektedir. Ülkemizde özellikle Ege ve Güney Marmara bölgelerinde zeytin üretimi yapılmaktadır. Zeytin ağacının meyvesi olan zeytin hem sofralarda direk tüketildiği gibi, ağacın meyvelerinin preslenmesi ile ortaya çıkan yağ olarak kullanılmaktadır.

 

Sağlık açısından yağların önemi son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar ile daha da artmış durumdadır. Zeytinyağı zengin içeriği ile insan sağlığına önemli katkılar sunmaktadır. İçeriğinde bulunan faydalı yağ asitleri ve özellikle Omega-3 yağ asidi hücre yapısının korunması açısından önemlidir. Aynı zamanda E, K ve A vitaminleri açısında zengindir. içeriğinde potasyum, kalsiyum, demir ve sodyum bulunmaktadır. Türkiye’de son iki yılda zeytinyağı üretimi 170.000 ton, sofralık zeytin üretimi ise 570.000 ton olarak gerçekleşmiştir. Zeytin ve zeytin yağı ile ilgili istatistiklere http://www.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1001 adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Zeytin Yağının Faydaları

 

 • İçeriğinde bulunan Omega-3 yağ asidi sayesinde kolesterolü dengeleyen bir rol oynar.

 

 • Gelişim çağındaki çocukların kemik yapılarının güçlenmesinde ve beyin gelişiminde etki göstermektedir.

 

 • Vücut için gerekli olan amino asitleri sağlar. İyi bir antioksidandır.

 

 • Özellikle siyah zeytin içeriğinde yüksek oranda demir ihtiva etmektedir. Demir vücuttaki oksijen taşınması açısından önemlidir.

 

 • A vitamini içermesinden dolayı göz ve gözde bulunan retina tabakasını korumaya yardımcı olmaktadır.

 

 • Günlük düzenli bir şekilde tüketilen zeytin hafızayı güçlendirerek, Alzheimer gibi hastalıkların etkilerini hafifletmektedir.

 

 • Alerjik reaksiyonların önlenmesinde bağışıklık sistemine yardımcı olan bir besindir.

 

 • Üreme sistemlerini güçlendirir ve doğurganlığı arttırır.

 

 • Doku ve organların yaşlanmasını geciktirmektedir.

 

 • Cilt ve saç sağlığı için oldukça etkilidir. Cildi canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Saç dökülmelerine karşı kullanılmaktadır.

 

 • Zeytinin doyurucu özelliğinden dolayı diyet listelerinde yer verilmektedir.

zeytinyağının saça faydaları

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Doğal olarak üretilmiş zeytinyağı, cildin kimyasal yapısına uygun olmasından dolayı cilt sağlığı ve güzelliği için oldukça faydalıdır. İçeriğinde barındırdığı Yüksek E vitamini oranı ile cildi canlandırır ve cilt onarımını hızlandırır. Diz ve dirsek gibi bölgelerde oluşan sertleşmelerde etkili bir çözümdür. Cildin nem oranını düzenleyerek kuruluğun giderilmesini sağlamaktadır. Güneş yanıklarının iyileşmesinde kullanılmaktadır. Cilt kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. Kozmetik sektöründe üretilen ürünlerde zeytinyağı yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Zeytinyağının Saça Faydaları

Kuru ve yıpranmış saçların canlanmasını ve yumuşamasını sağlar. Saç köklerine etki ederek saç dökülmelerini engellemektedir. Saç derisinin nem oranını dengeler. Saçlara doğal ve parlak bir görüntü vermektedir. Zeytinyağı ile saçlara uygulanacak kürler kısa zamanda etkisini göstermektedir. Kepek problemlerinde kullanılmaktadır.

 

Zeytin ve zeytin yağı olarak tüketildiğinde zeytinyağının faydaları açısından mucizevi etkilere sahip olan bu besin kaynağını sofralardan eksik etmemek gereklidir. Zeytinyağının zor elde edilen bir ürün olmasından dolayı fiyatı görece olarak yüksektir. Kaliteli ve doğal soğuk pres yöntemi ile üretilmiş yağların daha faydalı olduğu bilinmektedir. 

Zeytinyağının Faydaları (4 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Temiz katkısız zeytinyağı bulmak çok zor. Yaklaşık 10 yıldır kızartmalar da dahil zeytinyağı kullanıyorum ve arkadaşımın köyünden alıyorum. İmkanı olan herkesin bu şekilde yapması lazım ancak çiçek yağının 2 katı fiyatı tutuyor.

 2. zeytinyagının birçok faydası var yahu nasıl bir yagsa anlamadım artık 🙂 ama tadını pek sevemedım. Ekmek banıp yiyeyim dedım ama pek sevemedım acıkcası

 3. zeytinyağı ayçiçeği gibi sürekli işlemlerden geçirilmez.daha doğaldır.lakin fiyatı da bir o kadar pahalı olmasa iyiydi

 4. Zetinyağını en son olarak, pişik olan bebeğim için kullandık. Bu kadar mucizevi olan başka bir şey varmıdır ya.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın