Nezleden Kansere Her Derde Tedavi Eden Meyve Hünnap ile Tanışın!


0
Nezleden Kansere Her Derde Tedavi Eden Meyve Hünnap ile Tanışın!
Nezleden Kansere Her Derde Tedavi Eden Meyve Hünnap ile Tanışın!

Hünnap ülkemizde yeni tanınsa da dünyada özellikle Asya’da oldukça çok tüketilen bir meyve. Faydaları ise saymakla bitmiyor. Çin ve Kore’de eski çağlardan beri geleneksel bir hap olarak kullanılan meyve insan vücuduna yardımsever olan hemen her çeşitlilik mineral ve vitamini içerisinde barındırıyor. Nezleden kansere her hastalık için şifa niyetinde olan bu meyvenin kullanımına ve yararlarına gelin yakından bakalım.

başlangıçta, nedir bu hünnap? Nerede yetişir?

s-0a596a3e7f0565fae3dd07f66c8f7fffd966cfHünnap 5 ile 12 metre uzunluğa ulaşabilen, minik yapraklı bir ağaçtır. Tekrar hünnap ismiyle anılan, zeytini hatırlatan, minik boyutlu bir meyvesi vardır. Dünyada pek fazla noktada yetişmektedir. Çıkış yerleri Lübnan ve Hindistan arasında kalan Güney Asya ve Çin’in merkezi olarak tahmin ediliyor. Şu Anda ise dünyanın dört bir yanında bulunan meyve ülkemizde Karadeniz’de Çoruh Vadisi havzasında, Manisa’nın Demirci ilçesinde ve yaygın olarak Denizli’nin Çivril ilçesine alt Gümüşsu kasabasında bulunmaktadır ve öbür türleri görülmektedir.

Derler ya “Ölümden diğer her derde derman” diye, Hünnap öyle bir meyve işte.

s-dfab1e319b2c97c79c2bfe91fa3c27ed119028İçerisinde %5 A vitamini, % 17 B vitamini türevleri ve % 83 C vitamini bulundurur. Potasyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve sodyum mineralleri açısından zengindir.Antioksidan özelliği ile cildi genç tutar.

Hünnap, içinde antioksidan özelliği olan maddeler bir uçtan bir uca karaciğer rahatsızlıkları ve çeşitli kanser türlerine karşı savaşan bir meyve.

s-2d18275a204b5ef3b6de2f7a8eb451ebf791ac100 gramında 79 kalori olan hünnap, tok tutma özelliğine sahip, hem de dinç besin değerleri doğruca kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmanıza tezgâhtar olur.İçerisindeki vitaminler doğru bağışıklığı güçlendirir, kış aylarında görülen nezle, grip gibi hastalıklara aleyhinde direnç sağlar.Kan dolaşımı hızlandıran ve düzenleyen özellikleri vardır.

Vücuda giren zararlı maddelere müdahale eden Hünnap, vücuttaki fena huylu hücrelerin çoğalmasını engelleyerek kanser tehdidine karşı korunma sağlıyor.

s-ed6fa94b48aee4eb1409205ab678e1fb8e3a09Hünnap kabızlık gibi derdi olanlara da deva, sindirimi kolaylaştırmak için tüketilebilir.Kalsiyum ve fosfor açısından varlıklı olan meyve kemiklerin daha dinç olmasını sağlıyor.

İster kurutun, ister reçelini yapın, ister çiğ yiyin.

s-47efb79d204ca4dd1ed6538d6763baf8b9b775Hünnapı isterseniz ısıra ısıra yiyin, isterseniz de kurutup, çayın, kahvenin yanında şeker niyetine tüketin. Öyle fazla ülkede atıştırmalık olarak tüketilen, Çin ve Kore’de çayı da yapılan hünnapın, ülkemizde de reçeli yapılmakta.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı